pátek 19. srpna 2022

ROZHOVORY (nejen) O KOUPALIŠTI - Jiří Šaman (Kapelník a jeden z členů M.A.S.H)

KAPELA M.A.S.H LETOS NA BABÍM LÉTĚ NA KOUPALIŠTI

Na Babím létě na úvalském koupališti letos zahraje kapela M.A.S.H, která má hluboké úvalské kořeny. Její původ lze vystopovat v bývalé skupině Colorado založené v šedesátých letech v Úvalech. Kapelníkem a jedním z členů M.A.S.H je Jiří Šaman.
Kdo byla obdivovaná a uznávaná kapela Colorado, která vystupovala i na Portě, to se dočteme v knize Úvaly v průběhu staletí (je stále k mání v podatelně MěÚ), kde se píše:
“… Začátkem roku 1966 byla v Úvalech založena hudební skupina se zaměřením na country muziku. U jejího zrodu stáli Jiří Šaman, jeho bratr Pavel a Ivan Nesler. Tento tříčlenný základ přibíral ke spolupráci další Úvaláky, a to zejména první zpěvačku Danu Smolíkovou. V tu dobu se ovšem vystupovalo na veřejnosti pouze na besídkách ZŠ. Velkým příznivcem a odborným poradcem skupiny byl František Smolík, tehdejší učitel zpěvu na základní škole. Prosadil u vedení školy, že bylo možno zkoušet o večerech a o sobotách a nedělích ve školní budově. V roce 1967 došlo k personálním změnám v kapele a novými členy se stali sourozenci Hana a Jiří Pilátovi. V tomto novém složení skupina přijala své definitivní jméno COLORADO podle písně skupiny Rangers, kterou měla také zařazenu ve svém repertoáru…“ A ještě mnoho dalších zajímavých podrobností o skupině najdete ve zmíněné knize.
Jiří Šaman zůstal u hudby a objevil se na Babím létě na koupališti už dvakrát se skupinou Děsband.

Pane Šamane, máte za sebou úctyhodnou hudební dráhu. Jak ji vnímáte z dnešního pohledu a čeho si nejvíce ceníte?

Muziku dělám již šedesát let. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl hrát s různými skupinami na různých pódiích skoro po celém Česku. Moc rád na tuto dobu vzpomínám. Skupina Colorado, kterou jsem spoluzakládal, ve své době reprezentovala Úvaly docela dobře. Především to ale byla a stále je skvělá parta kamarádů. Dnes už bydlíme daleko od sebe, ale přesto si někdy spolu ještě zahrajeme. V Úvalech vždy bylo hodně dobrých muzikantů a mě těší, že to stále trvá - např. skupina Divokej Bill. Mám rád přátelství mezi muzikanty. Měl jsem možnost si zahrát mnohdy s opravdovými mistry, kteří přes svůj obrovský talent a nadání zůstali skromní a přátelští. A toho si cením nejvíc.

Kde jste všude hráli a s kým od zmíněných začátků?

Se skupinou Colorado jsme hráli nejčastěji v Praze většinou na různých country akcích v Lucerně, v Radiopaláci, na Výstavišti, na Hajnovce, v Elektropodnicích, na Pražském hradě atd. a to hlavně s KTO, White Stars, Greenhorns, Rangers a Banjo Bandem Ivana Mládka.

Skupina M.A.S.H je velmi početná – na Babím létě má vystoupit 7 hudebníků.

Skupina M.A.S.H je parta kamarádů, muzikantů a příznivců skupiny Colorado a je z Českého Brodu. Je to zároveň kapela trampské osady Dolánka. Stálých členů je šest: Martin Kratochvíl (5strunné banjo, zpěv), Jana Kratochvílová (housle, zpěv), Jaroslav Macek (zpěv, kytara), Jiří Eddie Novák (kytara, zpěv), Jaroslav Fasta Slavíček (basová kytara) a já (uke banjo, zpěv). Jako host s námi občas vystupuje i multiinstrumentalista Roman Ištvánik. Společně s Jaroslavem Fastou Slavíčkem vystupuji ještě ve Vámi zmíněné škvorecké dixielandové skupině Děsband.

Jak dlouho hrajete? Jaký je váš repertoár?

Od kdy spolu hrajeme, je těžké určit, protože tahle parta hrála nějaký čas už společně se skupinou Colorado. Takže historie této kapely je delší než 50 let, i když jako MASH vystupujeme posledních zhruba 15 let. Do našeho repertoáru patří především country a trampské písně.

Máte nějaký osobní vztah k úvalskému koupališti?

Vztah k úvalskému koupališti mám velice kladný. Za mlada jsem se tam chodil koupat a rád vzpomínám především na to, jak jsme s úvalskými muzikanty po velikonoční pomlázce chodili na koupaliště, kde jsme si rozdělovali hraním vykoledované nůše – ne vždy šlo jen o barevná vajíčka.

Na co se můžeme těšit letos na Babím létě?

K létu, i k tomu Babímu, patří trampské a country písně. Těšit se můžete tedy na tyto songy od českých ale i od zahraničních skupin.

Děkujeme a těšíme se na viděnou v září na koupališti.

Spolek Zachraňme koupaliště

Žádné komentáře:

Okomentovat