OBSERVATORIO

 Úvalské  OBSERVATORIO

    Vážení návštěvníci Úvalské Vinice. Připravili jsme pro Vás trochu pro zábavu a trochu pro poučení OBSERVATORIO.
    Pojďte se s námi trochu vrátit do doby, kdy ještě nebyl internet a ani chytré aplikace, které pouhým kliknutím vypočtou azimut, vzdálenost a ukážou nám nadmořskou výšku.
    Toto observatorio je kombinace mapy a panoramatického obrazu. Mapa je v měřítku 1: 500 000, tj. 10 cm na mapě je 50 km ve skutečnosti.
    Observatorio je orientováno k severu. Na obvodu mapy je vyznačeno úhlové dělení zobrazující výseč od 270 o do 90 o . Pozorovací místo, na kterém stojíte, je ve středu této výseče a je označeno muškou (ve tvaru pozorovatelny). Na principu oko X hledí X muška X cíl (vše v jedné přímce) známém ze střelných zbraní je postaveno vyhledání cíle na obzoru, ovšem s tím rozdílem, že mezi okem a cílem je nejprve muška a teprve potom obraz cíle na panoramatu co by hledí.
    V přední šikmé části observatoria máte vybrané cíle s vypočtenými azimuty, vzdálenostmi od observatoria a nadmořskými výškami. Pro nalezení těchto cílů Vám stačí jen Vaše oko a observatorio.
    Pokud budete mít zájem o další cíle, můžete si předem z jakékoliv přehledné mapy odměřit azimut pomocí buzoly, nebo obyčejného úhloměru (možno koupit v papírnictví, případně zapátrat doma ve školních potřebách) a pomocí úhlového dělení na observatoriu a mušky tento Váš cíl najít na reálném obzoru.
    Můžete ovšem zvolit i opačný postup. Na obzoru vidíte cíl, ale nevíte co to je za kopec.
Promítnutím spojnice „muška“ a cíl na panoramatický obraz získáte odpověď.
    Pozor ale na to, že ne všechny kopce a hory jsou na panorámatu zobrazeny. Pokud chcete takový cíl identifikovat, stačí si na úhlovém dělení observatoria odečíst azimut, pomocí okolních zobrazených cílů odhadnout jeho vzdálenost a na přehledné mapě vhodného měřítka se pokusit nalézt odpověď.
    Pro cíle na vzdáleném horizontu doporučuji mapu měřítka 1:500 000 a menší. Vhodné jsou mapy zobrazující na jednom listu celé pozorované území, jako jsou například podrobnější školní atlasy.
    Pro cíle v blízkosti Úval je možno použít turistickou mapu v měřítku 1: 25 000 až 1 : 100 000.

A ještě několik zajímavostí. Víte že …..

    - doposud nejvýše zaměřený terénní bod v katastru Úval je nedaleko od observatoria východně do Třešně „Leden“ s nadmořskou výškou 298,80 m n.m.?

    - plocha území, která lze z tohoto místa přehlédnout je cca 10% rozlohy České republiky?

    - výškový rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším místem Čech (Sněžka a Labe ve Hřensku) je 1488 m?

    - zeměpisný sever na mapě se neshoduje s magnetickým severem, který se navíc stále posouvá směrem na východ a že tento rozdíl se nazývá magnetická deklinace? Velikost této deklinace je v současné době cca 3.5 o . Proto Vám kompas nikdy neukazuje přímo sever podle mapy.

    - s narůstající výškou rozhledny nebo kopce na kterém stojíte se dohledová vzdálenost zvětšuje, ví asi každý. Tato vzdálenost je ovšem omezena zakřivením zemského povrchu, a proto i při relativně vysokém kopci s převýšením nad okolním terénem okolo 200 m je dohlednost okolo 50 km. Krajina za touto vzdáleností se nám jakoby ztrácí za obzorem a vytváří se plynulá linie viditelného horizontu. Za tímto horizontem (obzorem) nám vystupují pouze vrcholky hor a jejich podhůří zůstává skryté za horizontem.

    Pokud Vás zaujaly mapy a otázky jak to ti geodeti dělali a dělají, že přeci jen tu zeměkouli
namalují na placatý papír, pak zkuste odkaz na www.geoka.cz/clanek/jaknato .


        Přejeme pěknou zábavu.                                                         Spolek Zachraňme koupaliště.

Žádné komentáře:

Okomentovat